SIKÇA SORULAN SORULAR

-Burun Estetiği amacıyla yapılan operasyonlarda burun tıkanıklığı düzeltilebilir mi?

Burun estetiği ameliyatı öncesi hastanın hava yolu probleminin olup olmadığını detaylı muayene ile tespit edilir. Burun eğriliği(deviated septum) ve burun eti büyümesi(turbinate hipertrofi) gibi hava yolunu tıkayan problemler aynı seansta burun estetiği ile birlikte düzeltilir.

-Burun Estetiği sonrası kullanılan tamponlar çıkarılırken çok ağrı olur mu?

Burun içinde yeni nesil silikon tamponlar kullanıyoruz. Bu tamponlar burun iç yüzeyine uyumludurlar ve yapışmazlar. Bundan dolayı tamponlar çıkarılırken hastalar çoğunlukla ağrı duymazlar.

-Burun Estetiği her yaşta yapılabilir mı?

Burun Estetiği ameliyatı her yaşta yapılamaz. Kemik ve yüz gelişiminin tamamlanmış olması gerekir. Kemik gelişimi genellikle kızlarda 17 yaşında , erkekler de ise 18 yaşında tamamlanır. Yani kızlarda 17 yaşından sonra ve erkeklerde 18 yaşından sonra yapılabilir.  Üst yaş sınırı yoktur. Ancak 50 yaş ve üzeri hastalarımızda diğer sağlık problemleri görüldüğü için burun estetiği ameliyatı daha az önerilir.

-Burun Estetiği herkese yapılabilir mi?

Burun estetiği ameliyatı herkese yapılamaz. Ameliyat olmak isteyen kişinin sağlık durumu önemlidir. Mevcut bir hastalığı var ise bu durum göz ardı edilemez. Sigara kullanımı bu süreçte olumsuzluk yaratan bir unsurdur. Sigara kullanan kişilerde burun estetiği ameliyatını sigarayı bıraktıktan sonra önerilir.

-Emzirme döneminde burun ameliyatı yapılabilir mi?

 Emzirme döneminde olan kişiye burun estetiği ameliyatı yapılabilir.

-Burun Estetiği ameliyatı sonrası burun ucu düşer mi?

Deneyimli  ellerde burun ucu düşüklüğünün görülme olasılığı çok çok düşüktür. Bundan dolayı doctor seçim çok önemlidir.

Burun esetiği amelyatı sonrası ne zaman makyaj yapabilir?

Burnun estetiği ameliyatından 10 gün sonra makyaj yapabilir, yüz bakım ve temizleme kremlerini kullanabilirsiniz. Ama syah nokta bantları gibi burun cildini iskeletten ayıracak ürünlerden veya işlemlerden en az 6 ay uzak durmalısınız.

Burun estetiği ameliyatı sonrası ne zaman spor yapabilirim?

Burun estetiği ameliyatından 6 hafta sonra hafif tempoda spora başlayabilirsiniz. Kendinizi iyi hissettikçe temponuzu yavaş yavaş artırabilirsiniz. En az 3 ay  Tek seferde 10 kg dan fazla ağırlık kaldırmamalısınız.