ULTRASONİC BURUN ESTETİĞİ

Ultrasonik burun estetiği son yıllarda burun estetiğinde popüler olan bir konudur. Aslında piezo özel bir cihazın adıdır ve ses dalgalarıyla çalışır. Burun estetiğinde burun kemiklerinin şekillendirilmesi amacıyla kullanılır. Ayrıca bu teknolojik cihaz beyin amelyatlarında ve diş tedavisinde de kulanılmaktadır. Beyin ameliyatlarında kafatası kemikleri kesilirken beyin dokusunun zarar görmemesi çok önemlidir. Bu cihaz kemikleri keserken altındaki beyin dokusunu kesmez ve zedelemez.

Ultrasonik burun ameliyatı yöntemi  Amerika'da FDA onayı almıştır ve yıllardır güvenle kulanılmaktadır.

Burun kemiklerinin şekillendirilmesi burun estetiği ameliyatının en kritik aşamalarından birisidir. Klasik yöntemde çekiç ve keski ile kemikler kırılarak burun kemik iskeleti şekillendirilir. Bu yöntemle kontrollü kırık hattı oluşturmak  zordur.  İstenmeyen kırık hattı veya parçalı kırıklar oluşabilir. Kanama, ödem, şişlik ve morarma daha çok görülür. Ultrasonik burun esteğinde ise  burun kemiklerini istediğimiz açılarda keserek daha düz ve pürüzsüz hatlar elde edebiliyoruz. Yani kemikleri bir kalemle çizer gibi kontrollü kesiler yaparak  burun kemik iskeletini arzu edilen şekilde yeniden şekillendiriyoruz ve bu sayede daha zarif, ince ve doğal hatlara sahip burunlar elde ediyoruz.  Bu cihazın en büyük avantajı kemikler istenilen şekilde kesilirken yumuşak dokuyu kesmiyor olmasıdır. Kemiği örten zarı, çevresindeki damarsal yapıları ve yumuşak dokuları kesmediği için piezo burun estetiği yapılan hastalarda kanama, şişlik, ödem ve morarma daha az görülür. Burun tıkanıklığına sebep olan sorunlar varsa estetik burun amaeliyatı ile birlikte düzeltilir.

  Binin üzerinde burun estetiği ameliyatı yapmış bir cerrah olarak bu cihazın kullanılmasının gerekli ve faydalı olduğunu düşünüyor ve kendi klinik pratiğimde rutin olarak kullanıyorum. Sonuçlarımdan memnunum.

 

Ultrasonik burun estetiğinin kırmadan burun estetiğinin kısaca avantajları:

1) Kemiklerde kontrollü milimetrik kesiler yapılır. (istenmeyen kırık hattı oluşmaz).

2) Damar yapıları zarar görmediği için hastaların çoğunda daha az morarma

3) Daha az yumuşak doku travması

4) Daha az şişlik

5) Daha hızlı iyileşme dönemi görülür.